Twój wewnętrzny dialog.

Wspiera Cię czy sabotuje? W ostatnich miesiącach mojego życia bardzo wiele się zmieniło. Ja bardzo wiele zmieniłam. Nowa praca, nowa uczelnia, nowe kwalifikacje i kompetencje, które zdobyłam. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaufanie do siebie i wspierający wewnętrzny głos, dający przyzwolenie na podejmowanie się nowych działań.

I dopadła mnie refleksja.

Jak to jest możliwe, że część ludzi jest w stanie osiągać to, co zaplanowała, a część nie? Co u mnie działa tak dobrze? Przecież zasadniczo nie różnimy się od siebie aż tak bardzo.. Bang! Odpowiedź jest złożona, ale bardzo zrozumiała.

Świadome aktywne uczestnictwo w wewnętrznym dialogu prowadzi do kontroli i sprawczości. To ja decyduję, czy jestem dla siebie wsparciem, czy też ukracam myśli o podjęciu się nowego wyzwania.

A przecież jeśli to ja decyduję, to wiem również, że moje działania prowadzą do określonych skutków. Dają konkretne efekty. W takim razie to ode mnie zależy w jakim punkcie życia jestem i gdzie znajdę się za jakiś czas! Schemat działania mechanizmu tzw. myśli wspierających jest bardzo łatwy do ogarnięcia.

Spójrz: moje świadome uczestnictwo w wewnętrznym dialogu ? moja decyzja o zastosowaniu myśli wspierających ? moje poczucie, że mogę! ? moje aktywne działanie w kierunku osiągnięcia celu ? moje wymarzone efekty.

Tym sposobem jesteśmy w stanie, niezależnie od środowiska, dać sobie akceptację i oparcie w decyzyjnych momentach naszego życia.

Jak zapanować nad wewnętrznym dialogiem?

Bądź obecny. Filozofia mindfulness w ostatnim czasie staje się powoli sprana i wyblaknięta. Wszyscy dookoła trąbią o życiu w tu i teraz. A czy na pewno rozumiesz o co w tym wszystkim chodzi?

Uważność to nic innego jak skupienie na tym, co w naszym środku lub na zewnątrz. Regularne praktykowanie koncentracji daje spektakularne efekty, przeciwdziała gonitwom myśli, redukuje niepokój, działa odprężająco i antydepresyjnie. Obserwacja swoich myśli pozwala na ich świadomą zmianę. A to przecież właśnie myśli są napędem dla emocji. Czy nie jest to wspaniałe, że możemy tak bardzo zarządzać swoimi odczuciami?

Mamy w naszych rękach potężne narzędzie do pracy z samymi sobą i warto je wykorzystywać na co dzień. W końcu to świadome uczestnictwo w wewnętrznym dialogu i zastosowanie pozytywnych, wspierających myśli buduje ścieżkę do osiągania tego, na czym nam zależy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *