Mam potrzebę wyjechania na wakacje!” Usłyszałam kilka dni temu od znajomej w pracy. Inna dołączyła się do rozmowy – rzucając lekko z przymrużeniem oka – “A ja potrzebuję miliona złotych.” Jeszcze inna wspomniała o nowej parze butów.. A ja – uświadomiłam sobie, że w codziennej komunikacji nie odróżniamy potrzeb od strategii na ich spełnienie!.

 

Porozumienie bez przemocy

Już wyjaśniam o co chodzi.. Marshall Rosenberg – twórca Nonviolent Communication w swoich postulatach pięknie nakreślił, że każde zachowanie człowieka służy zaspokojeniu potrzeb. Nawiązując do tej teorii, chciałabym nakreślić, jakie komunikaty, jakie potrzeby mogły kryć się za wypowiedzianymi przez moje koleżanki zdaniami.

 

👉 Mam potrzebę wyjechania na wakacje!

Tak naprawdę jest strategią na zaspokojenie być może takich potrzeb jak: odpoczynku, relaksu, harmonii, zdrowia, przygody, inspiracji, komfortu, spontaniczności, przestrzeni, różnorodności.

 

👉 Potrzebuję miliona złotych!

Jest nie potrzebą, a strategią realizującą prawdopodobnie takie potrzeby, jak: bezpieczeństwa (finansowego), być może zdrowia (jeśli tenże milion miałby służyć pokryciu kosztów operacji/ leczenia), być może ma zaspakajać potrzebę uczenia się (drogi kurs językowy, studia podyplomowe, inne..), a równie dobrze może budować poczucie spokoju czy niezależności.

 

👉 Nowa para butów. 

Być może zaspokoi potrzebę bycia zauważoną, być może auto ekspresji, piękna, dobrostanu, wygody lub innych.

 

Być może..

Zauważ, że w każdym z przykładów odnotowałam być może. Ważnym jest, aby pamiętać, że nasze potrzeby, to bardzo indywidualna kwestia. I o ile potrzeby podstawowe, najczęściej te fizjologiczne – wszyscy mamy jednakowe, to każda z potrzeb znajdująca się w piramidzie Maslowa nieco wyżej – jest kwestią osobistą. Warto zatem zapytać wprost – samego siebie lub bliską nam osobę, naszego rozmówcę –  jakie są moje / twoje potrzeby? Czego tak naprawdę potrzebuję / potrzebujesz?

 

Focus na potrzeby

Mając umiejętność rozróżniania strategii od potrzeb jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć siebie oraz bliskie nam osoby. Bo co ważne:

Źródło konfliktów w relacji leży w niezaspokojonych potrzebach, 
a nie w zachowaniu drugiego człowieka.

 

W związku z tym, przygotowałam dla Ciebie darmowy prezent! ❤

Notatkę wizualną do wydruku, w której znajdziesz:

🎈 listę potrzeb

🎈 ćwiczenie focusujące naszą uwagę na potrzeby, nie strategie.

🎈 praktyczny przykład kzięty z życia każdego z nas!

Pobierz za darmo klikając w pliki poniżej:

 

❤ Focus na POTRZEBY – ćwiczenia

❤ Lista potrzeb

 

4 thoughts on “Droga do szczęścia. Potrzeby mylone ze strategiami.”

  1. Bardzo ważny wpis. Jakże łatwiejsze mogłoby byc nasze życie, gdybyśmy sobie ta wiedzę dobrze uświadomili i zaczęli odpowiednio wyrażać swoje potrzeby.
    Ta wiedza powinna pójść w świat! 😊

    1. @Blondynkanasportowo, dzięki że jesteś! ❤ Racja, poruszony temat, to bardzo ważny aspekt. Moim marzeniem jest, aby ludzie nauczyli się mówić o swoich potrzebach i emocjach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *