Droga do szczęścia. Potrzeby mylone ze strategiami.

Mam potrzebę wyjechania na wakacje!” Usłyszałam kilka dni temu od znajomej w pracy. Inna dołączyła się do rozmowy – rzucając lekko z przymrużeniem oka – “A ja potrzebuję miliona złotych.” Jeszcze inna wspomniała o nowej parze butów.. A ja – uświadomiłam sobie, że w codziennej komunikacji nie odróżniamy potrzeb od strategii na ich spełnienie!.

Porozumienie bez przemocy

Już wyjaśniam o co chodzi.. Marshall Rosenberg – twórca Nonviolent Communication w swoich postulatach pięknie nakreślił, że każde zachowanie człowieka służy zaspokojeniu potrzeb. Nawiązując do tej teorii, chciałabym nakreślić, jakie komunikaty, jakie potrzeby mogły kryć się za wypowiedzianymi przez moje koleżanki zdaniami.

Mam potrzebę wyjechania na wakacje!

Tak naprawdę jest strategią na zaspokojenie być może takich potrzeb jak: odpoczynku, relaksu, harmonii, zdrowia, przygody, inspiracji, komfortu, spontaniczności, przestrzeni, różnorodności.

Potrzebuję miliona złotych!

Jest nie potrzebą, a strategią realizującą prawdopodobnie takie potrzeby, jak: bezpieczeństwa (finansowego), być może zdrowia (jeśli tenże milion miałby służyć pokryciu kosztów operacji/ leczenia), być może ma zaspakajać potrzebę uczenia się (drogi kurs językowy, studia podyplomowe, inne..), a równie dobrze może budować poczucie spokoju czy niezależności.

Nowa para butów. 

Być może zaspokoi potrzebę bycia zauważoną, być może auto ekspresji, piękna, dobrostanu, wygody lub innych.

Być może..

Zauważ, że w każdym z przykładów odnotowałam być może. Ważnym jest, aby pamiętać, że nasze potrzeby, to bardzo indywidualna kwestia. I o ile potrzeby podstawowe, najczęściej te fizjologiczne – wszyscy mamy jednakowe, to każda z potrzeb znajdująca się w piramidzie Maslowa nieco wyżej – jest kwestią osobistą. Warto zatem zapytać wprost – samego siebie lub bliską nam osobę, naszego rozmówcę –  jakie są moje / twoje potrzeby? Czego tak naprawdę potrzebuję / potrzebujesz?

Focus na potrzeby

Mając umiejętność rozróżniania strategii od potrzeb jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć siebie oraz bliskie nam osoby. Bo co ważne:

Źródło konfliktów w relacji leży w niezaspokojonych potrzebach, 
a nie w zachowaniu drugiego człowieka.

W związku z tym, przygotowałam dla Ciebie darmowy prezent!

Notatkę wizualną do wydruku, w której znajdziesz:

  • listę potrzeb
  • ćwiczenie focusujące naszą uwagę na potrzeby, nie strategie.
  • praktyczny przykład kzięty z życia każdego z nas!

Pobierz za darmo klikając w pliki poniżej:

❤ Focus na POTRZEBY – ćwiczenia

❤ Lista potrzeb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *